اماکن دیدنی‌ استان کردستان

سفری به استان کردستان

استان کردستان با مساحت 28200 کیلومتر به مرکزیت سنندج یکی از استان‌های زیبا و سرسبز ایران است. کلمه کردستان از دو بخش "کرد" و پسوند "ستان" تشکیل شده که به معنی سرزمین کردها است. این سرزمین آب و هوایی مرطوب مدیترانه‌ای به بارش‌های پراکنده باران در بهار و برف در زمستان دارد. توده‌های هوایی از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه با برخورد به ارتفاعات زاگرس بصورت بارش‌های پراکنده برف و باران در فصول مختلف مشاهده می‌شود. در اطراف "مریوان" و دریاچه "زریبار" آب و هوا مرطوب و معتدل است و میزان بارش در این ناحیه بیشتر از سایر نقاط این استان است و به همین علت باعث تعدد جنگل‌های انبوه از درختان بلوط و گونه‌های مختلف درختان جنگلی شده است.

کردستان

جاذبه‌های دیدنی

در بین جاذبه‌های فراوان کردستان، دریاچه "زریبار" به عنوان بزرگترین چشمه آب شیرین دنیا از زیبایی خاصی برخوردار است. دریاچه زریبار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان استان کردستان ایران قرار دارد. آب این دریاچه شیرین بوده و آب آن از تعدادی چشمه کف‌جوش و بارش باران تأمین می‌شود. در فصل زمستان اکثرا سطح دریاچه کاملاً یخ می‌بندد. دریاچه زریبار با طولی درحدود 5 کیلومتر و عرض 1.6 کیلومتر یکی از دریاچه‌های بزرگ کشور ایران به حساب می‌آید. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متفاوت است.

دریاچه زریور

کوه آبیدر و اطراف آن

کوه "آبیدر" به عنوان مکانی برای تفریح در شهر سنندج مورد توجه مردم قرار گرفته است. برخی از مناطق گردشگری این شهرعبارت‌اند از "امیریه"، "ماماتکه"، "کانی‌شفا"، "گویزه کوی"، "رتاقه‌دار"، "هفت آسیاب"، "بان‌شلانه"، "کانی کچک"، "کچک(سنگ) قرآن" و "قله آبیدر" که در قلب کوه آبیدر قرار گرفته است و سرپناهی برای کوهنوردان به حساب می‌آید. فاصله کوتاه این کوه تا شهر سنندج از دلایل محبوبیت این محل دیدنی است. در واقع لغت آبیدر از " آب‌ به ‌در" تشکیل شده به معنی محلی که در آن آب فراوان جاری است.
در شهر سنندج بزرگترین سینمای روباز با ظرفیت ۱۰هزار نفر در پارک جنگلی "آبیدر" وجود دارد. سینمای آبیدر دارای پرده‌ای به ابعاد ۱۲×۲۵ متر، یکی از بزرگترین سینماهای روباز جهان به حساب می‌آید. صدای فیلم در این سینما توسط امواج FM رادیویی پخش می‌شود و همه افراد داخل پارک می‌توانند صدای آن را بشنوند.

سنندج-آبیدر

شهر سنندج

بنای دیدنی و باستانی شهر سنندج، عمارت معروف "وکیل" است. این اثر هنری در خیابان کشاورز قرار گرفته و متعلق به دوران زندیه است. عمارت وکیل توسط "حاج محمد رشید بیگ وکیل" احداث شده است. نمای ساختمان این بنا، پوشیده از آجر کاری‌‌های زیبا و خاص است که از ویژگی‌های بارز این بنا محسوب می‌شود.

باغ وکیل

دیدنی‌های کردستان

غار "کرفتو"، در ۳۱ کیلومتری شمال غرب شهر "دیواندره" در استان کردستان ایران قرار گرفته ‌است. در قسمت‌هایی در این غار آهکی کنده‌کاری‌هایی وجود دارد و کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ بر روی دیوارهای آن قرار گرفته است.
تعداد زیادی از جنگل‌های این استان دراطراف شهرهای بانه و مریوان قرار گرفته است. در حال حاضر جنگل‌های استان کردستان به صورت درختچه و بوته‌های پراکنده درآمده است. معروف‌ترین درختان جنگلی این جنگل‌ها درخت بلوط، گردو، گلابی، پسته، زالزالک، آلبالو، افرا و نارون است.
در این استان دیدنی و زیبا پل قشقایی با ابعاد 80 (طول)، 6 (عرض) و 12 متر ارتفاع از رودخانه قرار دارد. این پل مشابه سی و سه پل بوده و در دوران صفویان ساخته شده است. پل قشقایی در مجاورت روستای قشلاق قرار گرفته است. با وجود اینکه پل قشلاق بر روی "رود گاو" بنا شده است.

کردستان

كردستان هم مانند ساير مناطق كشور دارای سوغاتی‌های خاص خود است. مهمترين شیرینی شهر سنندج که به عنوان سوغاتی هم محسوب می‌شود، شیرینی کنجد است. از شیرینی‌های این شهر می‌توان به نان‌برنجی، بادام‌سوخته و باسلوق اشاره كرد.

به علت سفر گردشگران به این استان، اقامتگاه‌های بسیاری در کردستان قرار دارد. هتل‌های معروف و پرطرفدار شهر سنندج، شادی و جهانگردی، در شهر مریوان هتل زریوار بوده و در بانه هتل لاله، شار و آریان است.

کردستان