دانستنی‌های شیراز

سفری به شیراز

شیراز وارث تمدن اقلیم پارس و نشانه‌ای از هویت باستانی و بخش بسیار ارزشمند ایران در تمدن و فرهنگ جهان است. این شهر رویایی مركز استان فارس در جنوب ‌غربی ایران و در بین پنج شهر پر جمعیت قرار دارد. شیراز نگینی درخشان در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است. شیراز با موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، در سه فصل از سال دارای هوایی شاعرانه و بهاری است. سرزمین دو بزرگ مرد تاریخ ادبیات جهان حافظ و پادشاه سخن سعدی است. اگر به تاریخ ایران باستان علاقه دارید حتما شیراز را از نزدیک ببینید.

بهترین زمان سفر

بهترین و زیباترین زمان برای سفر به این شهر رویایی، اردیبهشت ماه بوده که تمام شیراز را عطر باغ‌های بهار نارنج فرا گرفته است. در شهر شعر، باغ و گل و بلبل شیراز، باغ‌های مشهور آن از قدیم پر آوازه بوده است، اکثر باغ‌های شیراز در مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالی‌آباد قرار دارند و می‌توان گفت یکی از مراکز مهم گردشگری به حساب می‌آیند که معروف‌ترین آن‌ها باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما هستند. برای نزدیک بودن به این باغ‌های زیبا و دیدنی می‌توانید در هتل لوکس چمران شیراز اقامت داشته باشید. شیراز یک قطب قوی گردشگری و تاریخی در ایران است که هر زمان در آن توریست و گردشگران زیادی به چشم می‌خورد.

 

آثار باستانی و ديدنی شيراز

در ابتدای جاده شیراز - اصفهان دروازه قرآن قرار دارد که در جوار آن هتل بزرگ و مجلل شیراز قرار دارد. در دامنه کوه "صبوی" و در "تنگ الله اکبر" آرامگاه "خواجوی کرمانی" بزرگترین شاعر شهر کرمانی قرار دارد که قبر آن مشرف به دروازه قرآن است. در مرکز شهر ارگ کریمخان که قدمت آن به دوران سلطنت سلسله زندیه می‌رسد، قرار دارد. در دوران سلسله پهلوی از آن به عنوان زندان استفاده می‌شد. در شمال شرقی شیراز مکان‌های دیدنی و باستانی متراکم‌تر هستند. اولین آنها بنای بسیار بزرگ و زیبای تخت جمشید که پایتخت زیبا و با شکوه ایران باستان در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده ‌است. این شهر به نام‌های پارسه یا پرسپولیس نیز معروف هستند. کاخ زیبا و تشریفاتی تخت جمشید در دوران پادشاهی داریوش بزرگ، خشایارشاه و اردشیر اول تا حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌ است اما اسکندر مقدونی سردار یونانی ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و این بنای دیدنی را به آتش کشید و متاسفانه کتاب‌ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را ویران کرد. در فاصله 6.5 کیلومتری تخت جمشید، آرامگاه‌های شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر یکم و داریوش دوم قرار گرفته است. پاسارگاد در 130 کیلومتری شمال شیراز و ما‌بین رشته کوه‌های زاگرس، به عنوان پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی قرار دارد که مجموعه‌ای از باقی مانده‌های سازه‌های باستانی دوران هخامنشی است. آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی را می‌توان در منطقه زیبای باستانی پاسارگاد مشاهده کرد. منطقه دیدنی دیگری که در شهر زیبای شیراز وجود دارد، آرامگاه حافظ یا "حافظیه" است که در جنوب آن دروازه قرآن هم قرار گرفته و آرامگاه سعدی بزرگ نیز در همان حوالی است.

نقاط دیدنی

اماکن مذهبی و دیدنی

در مرکز شهر حرم زیبای “شاه‌چراغ” که در آن احمد بن موسی کاظم، پسر بزرگ امام موسی کاظم و همچنین محمد بن موسی، برادران امام رضا، به خاک سپرده شده‌اند قرار دارد. آستان مقدس سید میر محمد و حضرت سید علاالدین حسین و شهید دستغیب نیز جز اماکن زیارتی بسیار مهم شیراز هستند. در نزدیکی حرم بازار موزه و حمام و مسجد وکیل قرار دارد. ارگ کریمخانی نیز در همان حوالی قرار دارد.کسانی که علاقه دارند به این مناطق دسترسی راحت داشته باشند تا تمام کمال این اماکن را بازدید کنند می‌توانند هتل مجلل و زیبای کریمخان یا هتل زندیه و یا هتل سنتی نیایش را برای اقامت انتخاب نمایند.

زیارتی و ساحتی شیراز

اماکن دیدنی اطراف شیراز

در 18 كيلومتری شمال شيراز به مرودشت پارک ملی "بمو" با چشمه‌هایی زیبا قرار گرفته است. تنگ بستانک منطقه‌ای بسیار زیبا و افسونگر از طبيعت با آب و هوایی خوش و سرسبز که دارای جذابیتی غیر قابل وصف به نام "بهشت گم شده" مشهور گرديده و در مرودشت شیراز قرار دارد

سوغات شيراز :

عرقیات و شربت‌های طبیعی مثل گلاب، عرق شاتره، نسترن، بیدمشک، بهار نارنج، شربت به لیمو و نارنج را با عطر و طعم واقعی آن می‌توانید از شیراز به سوغات ببرید. همچنین صنايع دستي زیبای شیراز از قبيل خاتم كاری فارس، نقره كاری، منبت كاری و قالی بافی می‌تواند هدیه مناسبی باشد. از كلوچه و مسقطی شيراز، ليمو ترش و خرما جهرم، حلوای مسغتی لار، حاج بادام و نان كماج نی ريز، پرتقال داراب، گيوه آباده، رب انار ارسنجان جز برترین سوغات‌های شیراز زیبا و دوست داشتنی هستند.

 

سوغات شیراز