سفرهای تابستانی

مناطق دیدنی مناسب فصل گرم تابستان

تابستان و گرمای هوا، خانواده‌ها را مجاب کرده است تا به محل‌هایی با آب و هوای خنک مسافرت کنند. مناطقی از کشور ایران، آب و هوای بسیار مطلوبی در فصل تابستان دارند و بهترین گزینه برای سفر در این زمان از سال هستند. در ادامه برای سفر در فصل تابستان پیشنهاداتی برای مسافران گرامی داریم، پس با ما همراه باشید.

شمال کشور

مناطق شمالی کشور

اولین منطقه پیشنهادی برای مسافرت در فصل تابستان، مناطق شمالی کشور با آب و هوای خنک و مرطوب هستند. شهرستان‌هایی که در این مناطق واقع شده‌اند عبارتند از اردبیل، سرعین، خلخال، و خطه گیلان (رشت، بندرانزلی، لاهیجان، لنگرود، فومن، آستارا و...) و مازندران (ساری، چالوس، بابل ، بابلسر، تنکابن، نور، رامسر، چابکسر و...).

طبیعت‌گردی

در فصل تابستان افرادی که علاقمند به طبیعت و گردشگری هستند، سفرهای خود را به سمت آبشارها، جنگل‌ها و چشمه‌ها آغاز می‌کنند. برای شناخت این مناطق دیدنی می‌توان از افراد بومی یا کسب اطلاعات قبل از سفر استفاده کرد.

طبیعت گردی

آبشارهای دیدنی

در شمال کشور تقریبا تعداد  40 آبشار دائمی وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها در استان گیلان و اطراف "شیطان کوه" واقع در شهرستان لاهیجان قرار گرفته اند. آبشار "ویسادار" در نزدیکی شهر رضوانشهر قرار دارد. این آبشار زیبا و دیدنی یکی از پرطرف‌دارترین مناطق دیدنی استان گیلان محسوب می‌شود. یکی دیگر از آبشارهای این استان که در نزدیکی (15 کیلومتری) شهر آستارا قرار دارد، لاتون نام دارد. این آبشار از بلندترین آبشارهای ایران است که در فصول مختلف حجم مختلفی آب در آن جاری است. در راه رسیدن به آبشار لاتون، روستای "کوته کومه" قرار دارد. این روستای کوچک بسیار زیبا و خوش آب و هواست. کوته کومه به معنای کنار رودخانه بوده و روستای خوش آب و هوایی برای سفر در فصل تایستان است.

آبشار ویسادار

آبشار "ترا" در شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد. آبشار روستای ترا، در انتهای مسیری صعب العبور از روستا قرار گرفته اما آبشار بسیار زیبایی است به همین دلیل گردشگران این مسیر را برای دیدن این فضای زیبا می‌پیمایند. ترا در ارتفاع 25 متری قرار گرفته است. دره امیری که این آبشار به سمت آن فرود می‌آید، پوشیده از درختان گیلاس، گلابی، آلبالو، سیب، هلو، گردو و زرد آلو است. در اطراف ترا مناطق دیدنی زیادی وجود دارد اعم از قلعه‌های دیدنی زیره ور، کهوتر و چمن خو.

آبشار ترا

در نزدیکی کلان شهر تهران هم مناطق دیدنی زیادی وجود دارد، یکی از این مکان‌ها "تنگه واشی" یا "تنگه ساواشی" است. این تنگه زیبا و دیدنی به همراه آبشار آن در هفده کیلومتری شهر فیروزکوه قرار گرفته است. یکی از جذابیت‌های سفر به این تنگه، حرکت پیاده گردشگران در داخل این رودخانه است.

تنگه واشی

آبشار "مارگون" از زیباترین آبشارهای کشور ایران است که در استان فارس و مجاور شهر سپیدان قرار گرفته است. این آبشار زیبا و دیدنی سرچشمه رودخانه‌ای است که از این آبشار آغاز می‌شود و از داخل صخره‌های کوه بیرون می‌آید. مارگون بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای است که در جهان وجود دارد. آب این رودخانه در تمام فصول حتی تابستان، خنک بوده و دمایی حدود 10 درجه دارد.

آبشار مارگون

یکی دیگر از آبشارهای مرتفع "نوژیان" است. آبشار نوژیان در استان لرستان و 38 کیلومتری شهر خرم آباد در بالای کوه تاف قرار دارد. ارتفاع این آبشار 95 متر بوده و زیبایی خاصی دارد. نوژیان در سال 1387 در فهرست میراث فرهنگی ثبت شده است.

 

جنگل‌های سرسبز

جنگل "جهان‌نما" منطقه حفاظت شده ‌ای در شهرستان کردکوی استان گلستان است. این منطقه از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران است که انواع گوناگونی از حیوانات وحشی و اهلی در آن زندگی می‌کنند. درختانی همچون سرو،مازو، راش، آلوچه، بید، زرشک و سیاه تلو و گیاهانی نظیر گل گاوزبان، قاصدک، مریم گلی و نسترن در این جنگل دیده می‌شود.

جنگل جهان نما

جنگل ابر یکی از عجایب خلقت است و از مناطق پر طرف‌دار شهر شاهرود در استان سمنان بشمار می‌آید. این جنگل از قدیمی‌ترین و دیدنی‌ترین بخش‌های جنگل هیرکانی است. جنگل ابر در 45 کیلومتری شهرستان شاهرود قرار دارد. گردشگران با عبور از این جنگل زیبا و مملو از ابر، می‌توانند از نزدیک ابرها را لمس کنند.

جنگل ابر