شهر اردبیل و مکان‌های دیدنی آن

اردبیل، شهر سرسبز و دیدنی

اردبیل یکی از استان‌های شمال غربی کشور، با مساحتی بالغ بر هفده هزار کیلومترمربع و جمعیتی در حدود یک میلیون و دویست هزار نفر است. شهر اردبیل مرکز این استان سرسبز و شمالی کشور است. نام اردبيل واژه‌ای اوستایی بوده که از دو کلمه "آرتا" (مقدس) و "ويل" (به معنی شهر) گرفته شده است. مساحت اردبیل حدود چهار هزار کيلومتر مربع است. این شهر زیبا و دیدنی متشکل از ارتفاعات کوهستان‌های سبلان است به همین علت دارای آب و هوای سرد و خنک است. اردبیل یکی از شهرهای پربازدید کشور ایران محسوب می‌شود. این شهر یکی از کلان شهرهای کشور ایران بوده که دارای هوای سرد و خشک است. در نزدیکی این شهر زیبا مجتمع‌های آب‌گرم سرعین قرار دارد، فصل تابستان میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر از تمام نقاط کشور است. اردبیل منطقه‌ای گردشگری است و مناطق دیدنی زیادی دارد. نمونه‌هایی از این مناطق زیبا و دیدنی، کاروان‌سرای شاه عباس، دریاچه شورابیل، رشته کوه سبلان و جنگل فندقلو است. شهرستان اردبیل متشکل از مردم خوش برخورد و خونگرم آذری زبان است که میزبانان بسیار خوبی برای گردشگران گرامی هستند.

اردبیل

چشمه‌های آب معدنی استان اردبیل

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان، مجتمع‌های گردشگری و درمانی چشمه‌های آبگرم است که در شهر سرعین و با فاصله بیست کیلومتری تا شهر اردبیل قرار دارد. تمامی گردشگرانی که به شهر اردبیل سفر می‌کنند برای بهره‌گیری از این چشمه‌های آب گرم به شهر سرعین سری هم خواهند زد. یکی‌دیگر از چشمه‌های آب‌گرم نزدیک به شهر اردبیل، چشمه آب‌گرم سردابه است. این چشمه دارای آب گوگردی بوده و برای بسیاری از بیماری‌های مفصلی مفید است.

شورابیل

دریاچه‌های این استان

- دریاچه شورابیل
دریاچه شورابیل در منطقه شهری اردبیل قراردارد. این دریاچه در بین شهرک‌های کوثر، مهر، راه و ترابری و دادگستری و دانشگاه‌های محقق اردبیلی، پیام‌نور، علوم پزشکی و نمایشگاه بین‌المللی اردبیل محصور شده است. این دریاچه زیبا در جنوب شرقی شهر اردبیل قرار گرفته است و قدمتی بیش از دریاچه ارومیه دارد. دلیل نام‌گذاری آن وجود نمک در آن و شور بودن آب دریاچه است.

در اطراف این دریاچه امکانات تفریحی، فرهنگی و گردشگری بسیاری فراهم شده است که باعث لذت بردن هرچه بیشتر گردشگران این منطقه می‌شود. هنگام بازدید از این دریاچه می‌توان به مراکز خرید نزدیک به آن سر زد.

- دریاچه نیر

این دریاچه دیدنی در جنوب شرقی شهر اردبیل و بین جاده اردبیل و خلخال واقع شده است. بهترین فصل برای بازدید از این دریاچه بهار و تابستان است. این دریاچه از دو بخش کوچک و بزرگ تشکیل شده است که در فصل بهار این دو بخش با هم یکی می‌شوند. 

جنگل

جنگل‌ها

جنگل‌های اطراف جاده اسالم به خلخال و جنگل‌های فندق‌لو از جمله فضاهای سبز شمال کشور و اطراف شهر اردبیل است. پیست اسکی روی چمن فندقلو که مطابق با استاندارد‌های جهانی است، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. اقامت‌گاه‌های فندقلو به دلیل وجود پیست اسکی و منظره زیبا و سرسبز در کنار سایر امکانات همچون آب‌گرم و آبشار‌های دیدنی، به یکی از مناطق گردشگری مبدل شده است.

جنگل

غذاهای محلی و سوغات اردبیل

غذاهای محلی اردبیل شامل آبگوشت، آش شیر، آش دوغ، کوفته، قویماق، آش اوماج، بز باش، خورش قاتق، حلوا زرد، تر حلوا و حلوای سیاه است. قالی، گلیم، سرشیر، عسل خالص سبلان و شیرینی‌های محلی سوغات این شهر دیدنی و سرسبز است.

غذا

اماکن اقامتی

محل‌های اسکان برای اقامت در این شهر زیبا و دیدنی هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و سویيت‌ها هستند. از بهترین اقامت‌گاه‌های این استان می‌توان به هتل شورابیل اردبیل، هتل سبلان و هتل دریا اشاره کرد. برای اقتصادی‌تر شدن سفر می‌توان از هتل‌آپارتمان‌های شهر اردبیل استفاده کرد.

جاده

سفر به اردبیل

 مسافرین می‌توانند از دو طریق زمینی و هوایی به اردبیل سفر کنند. راه‌های زمینی اتوبوس، تاکسی  و اتومبیل شخصی است. با انتخاب مسافرت زمینی مسیر طولانی را باید طی کرد، اما مناظر و چشم‌اندازهای سرسبز و زیبای این جاده از بهترین خاطرات سفر محسوب خواهد شد. اردبیل یکی از شهرهای سردسیر کشور بوده و در فصل زمستان‌ هوای بسیار سردی دارد. البته در این فصل لذت استفاده ازمراکز درمانی و تفریحی آب‌گرم‌ها بیشتر می‌شود. این شهر در بهار و تابستان آب و هوای خنکی دارد، با این حال پیشنهاد می‌شود که مسافران در این فصل‌ها هم لباس گرم همراه داشته باشند.

اردبیل