شهرستان تنکابن و مراکز دیدنی آن

تنکابن یا شهسوار

استان تنکابن یکی از مقاصد گردشگری بوده و از شهرهای سرسبز و معتدل مناطق شمالی کشورمان بشمار می‌آید. این شهرستان در فصل‌های بهار و تابستان مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. این شهر از جاذبه‌های زیادی برای گردش و تفریح مسافران برخوردار است. برای آشنایی بیشتر برخی از مناطق دیدنی تنکابن را معرفی می‌کنیم. شهر تنکابن یا شهسوار یکی از شهرهای استان مازندران و مرکز شهرستان تنکابن با وسعت ۲۱۴۰ کیلومتر است. از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. شهرستان تنکابن، شامل دو بخش خرم‌آباد و نشتا است و از شهرهای آن می‌توان به تنکابن (شهسوار)، خرم‌آباد، نشتارود، شیرود وکلارآباد را اشاره کرد. روستاهای لنگرود، میرشمس‌الدین، گلیجان، تمشکل، کترا، بلده، دوهزار و دهستان سه‌هزار از دهستان‌های شهرستان تنکابن هستند.

تنکابن

برخی از جاذبه‌ها و مناطق دیدنی تنکابن

پارک ملی "خشکه داران" این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران است با مساحت تقریبی ۲،۶۰۰،۰۰۰ مترمربع که انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی دارد امکانات اقامتی در این منطقه وجود دارد. دشت دریاسر با وسعت ۲۰۰،۰۰۰ متر مربع، فصل تابستان آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. وجود کوه‌های زیبای پوشیده از گیاهان، چشمه‌ها و رودهای پر آب، دریاسر را بعنوان یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد کشور معرفی می‌کند. منطقه ییلاقی سه هزار منطقه‌ای بکر، زیبا با چشم اندازهای بدیع، چمنزارها، جنگلهای مرتفع و جلگه‌ای، رودخانه پر آب سه هزار و هوای مطبوع به همراه آبشارها و چشمه‌های آب گوارا، آرامش رویایی برای گروههای توریستی مشتاق آرامش و طبیعت به وجود آورده است. غار دانیال در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد. داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی داخل آن جاری است مواد آهکی چکیده از سقف غار منظره زیبایی دارد. شباهت زیادی بین این غار و غار علیصدر وجود دارد این محل برای اجرای تور برای گروه‌ها جالب است. پارک جنگلی چالدره در مسیر تنکابن به دو هزار قرار دارد. این پارک با ۹۴ هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار دارد.

آبشار "فرهاد جوی" این محل با تنکابن ۸ کیلومتر فاصله دارد و محیطی زیبا برای اسکان مسافران دارد. آبگرم سه هزار در کنار رودخانه سه هزار آبگرمی وجود دارد که همه ساله افراد زیادی از مناطق مختلف برای درمان دردهای خود به این آبگرم مراجعه می‌کنند. این آب دارای ذخایر سرشاری از داروهای طبی از قبیل اسید کربنیک، گوگرد، آهن و... است. آب های معدنی شلف شامل مواد قلیایی، آهکی و نمکی بوده که برای سوء هاضمه، بیماری‌های کلیوی و... مفید است. دریاچه خزر بزرگترین دریاچه جهان بوده که ساحل زیبای آن دارای چشم اندازها و مناظر بسیار بدیع و دلنشین است. درياچه‌ سد دريوک حدود یک هكتار وسعت‌ و آب‌ شيرين‌ دارد و محلی برای زيستگاه‌ پرندگان‌ بومی است‌. اقليم‌ مناسب‌ و فضای دلنشين‌ با چشم‌ اندازهای بديع ‌قابليت‌های فوق‌العاده‌ مناسبي‌ برای برپایی كانون‌های ‌تفرجگاهی، زيستگاهی و پژوهشی است. آب گرم معدنی فلک ده در لیر سر در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد قرار دارد که در اطراف آن جنگل های انبوه و کوه های پوشیده از درخت است و برای تور و گروه های مختلف توریستی بسیار جالب است.

در پایان باید گفت مسافران و گردشگران زیادی به زیبایی‌ها و جاذبه‌های شهر تنکابن واقف هستند و از دیدنی‌های آن لذت می‌برند. امیدواریم این اطلاعات برای آشنایی مسافران عزیز مفید باشد و سفری خوش و خاطره‌انگیزی را رقم بزند.

تنکابن