هتل‌های 3، 4 و 5 ستاره چه امکاناتی دارند؟

امکانات و خدمات هتل

سفری دل‌انگیز با خاطرات شیرین و اقامتی دلپذیر، آرزوی بیشتر ما برای تعطیلات و زمان‌های فراغت است. اقامت در هتل یا هتل آپارتمانی با بهترین امکانات یکی از اصول خوشگذرانی و حال خوب در سفر است. از این رو پیش از رزرو هتل، خوب است کمی درباره‌ی انواع هتل و خصوصاً درجه‌بندی آنها آگاهی کسب کنید. در واقع اگر درباره‌ی درجه‌بندی هتل‌ها اطلاعات‌تان را افزایش دهید، می‌توانید متناسب با نیاز خودتان، امکانات و البته هزینه‌ی اقامت، رزرو هتل را انجام دهید. در واقع شاید شما به واسطه‌ی شرایط یا هدف سفر، نیازی به اقامت در هتل 4 یا 5 ستاره نداشته باشید و یک هتل 3 ستاره هم، پاسخگوی نیاز شما باشد. بنابراین با چشم باز دست به انتخاب و رزرو هتل بزنید تا کلاه سرتان نرود.  

عوامل متعددی نظیر خدمات مربوط به غذا، سرگرمی‌ها، چشم‌اندازها، تنوع اتاق‌ها (از جمله در سایز و امکانات بیشتر)، سالن ورزشی و اسپا و موقعیت مکانی مناسب، در درجه‌بندی‌های جهانی‌ هتل‌ها در نظر گرفته می‌شوند.  

هتل 1 ستاره

هتل‌های 1 ستاره، چندان بزرگ نیستند و عموماً فضایی خانوادگی و دوستانه دارند. در واقع در بیشتر موارد صاحب هتل و نزدیکان او، هتل را اداره می‌کنند. رعایت پاکیزگی و سالم بودن وسایل و تجهیزات از الزامات هتل‌های 1 ستاره است. پذیرش میهمانان نیز تقریباً در تمامی ساعات شبانه‌روز (در برخی از هتل‌ها این زمان کمی پیش از زمان صبحانه شروع می‌شود و تا آخر شب ادامه دارد) توسط مدیر هتل یا یکی از کارمندان او انجام می‌شود. از خدماتی که در هتل‌های 1 ستاره حتماً باید از پرسنل بخواهید، توضیح درباره‌ی امکانات و تمام هزینه‌هایی است که باید پرداخت کنید. این امکانات می‌تواند خدمات معمول یا خدمات اضافی باشد. تمام این توضیحات باید مؤدبانه و با رعایت ادب صورت بگیرد. اتاق‌ها هر روز باید تمیز شوند و پاکیزه و خوشبو باشند. درجه حرارت اتاق باید مناسب و برای میهمان، قابل کنترل باشد. وجود فضای غذاخوری تمیز و مرتب ضروری است. صبحانه باید برای میهمانان سرو شود اما وعده‌های ناهار و شام اختیاری است؛ که در صورت ارائه، باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد. برخی از هتل‌های 1 ستاره ممکن است سرویس بهداشتی مجزا نداشته باشند که در این صورت برای هر 8 میهمان باید 1 سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود. اگر اتاق‌ها حمام متسقل نداشته باشند، وجود حمام عمومی در هتل ضروری است. در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها وسایل بهداشتی نظیر حوله و صابون وجود دارد. راستی در صورتی که برای حمل بارها نیاز به کمک داشته باشید، پرسنل هتل به کمک‌تان می‌آیند.

هتل یک ستاره

هتل 2 ستاره

هتل‌های 2 ستاره، کوچک یا متوسط هستند و نزدیک به 20 اتاق دارند. برخورد و پوشش پرسنل هتل‌های 2 ستاره حرفه‌ای تر و در سطح بالاتری نسبت به هتل‌های 1 ستاره است. در هتل‌های 2 ستاره، مانند هتل‌های 1 ستاره، تقریباً در تمامی ساعات شبانه روز، پذیرش میهمانان انجام می‌شود. اگر برای اقامت به این هتل‌ها مراجعه کردید، پرسنل هتل موظف‌اند در همان ابتدا، و با رعایت ابد تمام خدمات هتل و هزینه‌های آنها را برای‌تان تشریح کنند. کمک در حمل بارها و چمدان‌ها هم در وظایف پرسنل هتل‌های 2 ستاره تعریف شده است. در هتل‌های 2 ستاره، برای میهمانان صبحانه آماده می‌شود اما وعده‌ی ناهار و شام اختیاری است. که اگر قرار باشد، ناهار و شام سرو شود، رعایت استانداردها ضروری است. وعده‌ی شام می‌تواند ترکیبی از غذاهای سرد و گرم باشد.

هتل دو ستاره

هتل 3 ستاره

هتل‌های 3 ستاره بزرگتر از هتل‌های 2 ستاره هستند و پرسنل آنها در تمام ساعات شبانه روز، در محل پذیرش حضور دارند تا استقبال گرمی از میهمانان به عمل بیاورند. سرویس بهداشتی و حمام به طور مستقل در آنها وجود دارد و وسایلی نظیر تلویزیون و یخچال حتماً در اتاق به چشم می‌خورند. هتل‌های 3 ستاره رستوران‌های متناسبی دارند. هر روز صبحانه، ناهار و شام به طور کامل در این رستوران برای میهمانان سرو می‌شود؛ مدت زمان سرو وعده‌های غذایی نباید کمتر از 2 ساعت باشد. کیفیت غذا و رعایت بهداشت آشپزخانه رستوران بسیار مهم است. ارائه خدمات لباسشویی در هتل‌های 3 ستاره بر خلاف هتل‌های 1 و 2 ستاره، اجباری است. کیفیت تشک‌های تخت‌ها نیز باید در سطح مطلوبی باشد.

هتل سه ستاره

هتل 4 ستاره

طبیعتاً امکانات اتاق‌ها، پذیرایی، چیدمان و زیبایی در هتل‌های 4 ستاره بالاتر و برتر از هتل‌های 1، 2 و 3 ستاره است. علاوه بر این در هتل‌های 4 ستاره ﺗخت‌هایی ﺑﺎ اﻧﺪازه‌های ﺑﺰرﮔﺘﺮ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳـﺎﯾﺰ ﮐﯿﻨـﮓ و ﮐـﻮﺋﯿﻦ وجود دارد. تشک‌های این تخت‌ها نیز باید با کیفیت خیلی خوب قابل توصیف باشند. در بیشتر هتل‌های 4 ستاره، سالن بدنسازی، استخر و سالن اسپا نیز برای میهمانان در نظر گرفته شده است. امکاناتی نظیر تلویزیون، یخچال، سشوار و مینی‌بار نیز در اتاق‌ها یا سوئیت‌های هتل‌های 4 ستاره ضروری است. سعی می‌شود دکوراسیون و چینش اتاق‌های در هتل‌های 4 ستاره زیبا و دل‌انگیز باشد تا آرامش میهمانان در زمان استراحت و اقامت تأمین شود. وجود فضای سبز مفرح و وسیع نیز از دیگر ویژگی‌های این هتل‌هاست. برخی از هتل‌های 4 ستاره، استخر و سونا نیز دارند.     

هتل چهار ستاره

هتل 5 ستاره

زمانی که هتلی عنوان 5 ستاره را می‌گیرد باید از ایده‌آل‌ترین شرایط و امکانات برخوردار باشد. یعنی کیفیت اتاق‌ها و سوئیت‌ها و همچنین خدمات باید در بالاترین استانداردهای روز جهان باشد. تخت‌هایی بزرگ و راحت، با تشک‌هایی با کیفیت، در اتاق‌هایی بسیار تمیز و زیبا از حداقل‌های این شرایط است. تنوع رستوران‌ها و غذاهایی لذیذ و خوشمزه نیز از دیگر شرایطی است که در هتل‌های 5 ستاره مدنظر قرار دارد. وسایل و تجهیزیاتی نظیر سشوار، دستگاه واکس، مینی‌بار و... نیز از ملزومات اتاق‌ها و سوئیت‌های زیبای هتل‌های 5 ستاره است. پرسنلی مؤدب، آموزش‌دیده و خوش برخورد با پوششی متحدالشکل از دیگر ویژگی‌های هتل‌های 5 ستاره است. امکانات تفریحی نظیر سالن ورزشی، سالن بازی کودکان، استخر، سونا، جکوزی، سالن ماساژ و اسپا نیز از گزینه‌هایی است که در تمام هتل‌های 5 ستاره، می‌توانید از آنها استفاده کنید.  

هتل پنج ستاره

با کسب اطلاعاتی از این دست، می‌توانید هتلی را رزرو کنید که مطابق نیازها‌ی‌تان باشد و بیشتر از آنچه نیاز دارید، هزینه نپردازید یا بالعکس زمانی که یک هتل گران رزرو کردید، بدانید امکاناتش در چه سطحی است و از تمام آنها بهره‌ی مطلوب ببرید.