9 ترفند برای کاهش هزینه‌های هتل

هزینه های هتل

وقتی که حرف از سفر و گردش به میان می‌آید، بسیاری از ما تصور می‌کنیم که هزینه‌ها سنگین‌اند و باید همه‌ی پس‌انداز یا دارایی‌مان را صرف خرید بلیط و رزرو هتل کنیم. اما این‌ تصور خیلی هم درست نیست؛ اگر کمی حواس‌تان جمع باشد و کمی هوشمندانه برنامه‌ریزی کنید، هنگام رزرو آنلاین هتل یا رزرو حضوری محل اقامت، دست‌کم می‌توانید همه یا بخشی از هزینه‌های سفر را کنترل کنید. در ادامه ترفندهایی در اختیارتان می‌گذاریم تا بتوانید هتل خوش‌قیمتی رزرو کنید.   

سراغ هتل‌های نوساز بروید

مسافرهای حرفه‌ای و آن‌هایی که دستی بر کسب‌وکارهای مرتبط با سفر دارند، توصیه می‌کنند وقتی که می‌خواهید هتل رزرو کنید، هتل‌های نوساز و تازه‌تاسیس را در اولویت قرار دهید. معمولا این هتل‌ها برای اینکه رقبا را کنار بزنند و نام خودشان را مطرح کنند، قیمت کمتری نسبت به هتل‌های دیگر برای اتاق‌هایشان در نظر می‌گیرند. تازه این همه‌ی ماجرا نیست، چون این هتل‌ها علاوه قیمت رقابتی، تلاش می‌کنند خدمات‌شان هم یک سر و گردن بالاتر باشد تا اسم درکنند و به عنوان هتلی ایده‌آل شناخته شوند.

حواس‌تان به تقویم باشد

در تعطیلات رسمی و زمان‌های خاص سفر، قیمت هتل‌ بالاتر خواهد بود، مساله همان اصل قدیمی عرضه و تقاضاست. در تعطیلات و فصل‌های پرسفر سال، به دلیل تقاضای بالا، هتلداران اتاق‌هایشان را گران‌تر می‌کنند. بنابراین اگر زمان سفر در اختیار خودتان است و مجبور نیستید در تعطیلات سفر کنید، روزهای عادی مسافرت کنید تا هزینه‌تان کمتر شود. ترفند انتخاب زمانِ مناسب تنها منحصر به تعطیلات رسمی نیست، بلکه به آخر هفته‌ها هم برمی‌گردد. بعضی از هتل‌ها به‌خصوص هتل‌هایی که در شهرهای نزدیک کلان‌شهرها قرار دارند و از موقعیت مناسبی برای گذراندن تعطیلات کوتاه آخر هفته برخوردارند، در این مواقع قیمت‌ها را بالا می‌برند، بنابراین اگر می‌توانید در روزهای وسط هفته به سفر بروید، این روزها را برای اقامت در هتل انتخاب کنید تا هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید.    

عضو باشگاه مشتریان شوید

یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که برای کاهش هزینه‌ی هتل وجود دارد، عضویت در باشگاه‌های مشتریان و استفاده از خدمات برنامه‌های وفاداری است. اگر از خدمات ایرلاین و هتل خاصی راضی هستید، می‌توانید عضو باشگاه مشتریان آنها شوید و از تخفیف‌های ویژه‌ای که به مناسبت‌های مختلف برای مشتریان وفادارشان در نظر می‌گیرند، استفاده کنید. معمولا هتل‌های زنجیره‌ای که در شهرها و کشورهای مختلف شعبه دارند تخفیف‌های بیشتری برای مشتریان وفادارشان در نظر می‌گیرند.

قیمت‌ها را مقایسه کنید

ممکن است در فضای مجازی آگهی یک تخفیف هتل را ببینید که قیمت آن بسیار مناسب به نظر برسد و سریع بخواهید آن را رزرو کنید. اما این شکل از رزرو، خیلی هم مقرون به صرفه نیست. قبل از اقدام به رزرو بهتر است برای کم شدن هزینه تمام هتل‌ها و قیمت‌هایشان را با هم مقایسه کنید و بهترین جایی که می‌شود در آن هم‌زمان قیمت و امکانات هتل‌های مختلف را باهم مقایسه کرد، یک وب‌سایت رزرو آنلاین هتل است.

خاطره‌بازی را رها کنید

اگر می‌خواهید هزینه‌تان کمتر شود، باید قید برخی چیزها را بزنید. مثلاً شاید دلتان بخواهد به هتل لوکس و رمانتیکی برگردید که ماه عسل‌تان را در آن گذرانده‌اید، یا دوست داشته باشید در اتاقی بمانید که دستگاه قهوه‌ساز در آن وجود داشته باشد. در این صورت، باید خود را آماده‌ی پرداخت هزینه‌های بالا کنید. اگر قرار نیست تمام خوش‌گذرانی سفرتان به استراحت و آرامش در هتل محدود شود، این گزینه‌ها را کنار بگذارید و در اتاق ارزان‌تر بمانید، در عوض هزینه‌ی آن را صرف تفریحات جدید در سفر کنید.    

انتظارات‌تان متناسب با بودجه‌تان باشد

هتل موظف است در چهارچوب وظایفش امکانات مناسبی در اختیارتان بگذارد اما بیش از آن، خیر. مثلا بدیهی است که رزرو اتاق با صبحانه در هتل از اتاق تنها گران‌تر است. پس هنگام رزرو دقت کنید که چه اتاقی با چه خدماتی انتخاب می‌کنید تا هنگام تحویل اتاق، سوءتفاهم پیش نیاید. اما به هر حال هروقت با مشکلی در اتاق مواجه شدید، حتما آن را با پرسنل هتل در میان بگذارید. ارزان، یا گران، کوتاه یا طولانی مدت، به هر حال شما بهای جای راحتی برای اقامت پرداخته‌اید و شایسته‌ی دریافت خدماتی متناسب با آن هستید.

از جستجو برای تخفیف دست نکشید

اگر عضو باشگاه مشتریان هتل‌ها نیستید یا نمی‌‌توانید در زمان اقامت‌تان تغییری ایجاد کنید، نگران نباشید، باز هم ممکن است بتوانید از برخی تخفیف‌ها استفاده کنید. فقط کافی است در سایت‌های معتبر رزرو آنلاین هتل کمی جستجو کنید تا ببینید در مقصدتان کدام‌یک از هتل‌ها تخفیفی در نظر گرفته‌اند، در برخی از این سایت‌ها درصد تخفیف هتل، در بخش معرفی آن گنجانده شده و می‌توانید با مشاهده‌ی میزان تخفیف و سایر شرایط، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در هتل‌ آپارتمان اقامت کنید

هزینه‌ی اقامت، تنها شامل هزینه‌ی هتل نمی‌شود بلکه هزینه‌ی غذا و اگر مدت طولانی اقامت کنید، هزینه‌ی لاندری (خشکشویی) را هم در در نظر بگیرید. بنابراین اگر برای اقامت (به‌خصوص برای سفرهای چند روزه) در هتل آپارتمان بمانید، می‌توانید در برخی از این هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. مثلا می‌توانید غذایتان را در آشپرخانه‌ی کوچک آپارتمان‌تان آماده کنید یا لباس‌های کثیف‌تان را خودتان بشویید. بنابراین نیازی نیست برای این خدمات پولی بابت رستوران یا لباس‌شویی خرج کنید. 

تجهیزات مناسب همراه داشته باشید

البته اگر اهل سبک سفر کردن هستید و عادت ندارید دنبال خودتان بار و بندیل زیادی بکشید، بهترین کار این است که قبل از سفر با هتل مورد نظرتان تماس بگیرید. کارکنان هتل شبانه‌روزی کار می‌کنند و حتما پاسخ تلفن را می‌دهند. از وجود ملحفه، حوله، شوینده و هر چیزی که مد نظرتان است و می‌خواهید داشته باشید، مطمئن شوید. البته بسیاری از مسافران هم عادت به لوازم شخصی دارند و چیزهایی شبیه ملحفه و حوله و شامپو و... را همراه خود می‌برند.